Prowadzisz gospodarstwo agroturystyczne? Sprawdź, jak zarabiać poza sezonem

paź 19, 2021

Agroturystyka jest dodatkowym źródłem dochodu w Twoim gospodarstwie, ale… tylko wiosną i latem? Możesz próbować podnosić ceny w sezonie lub odwrotnie – oferować gościom promocyjne stawki poza sezonem, uatrakcyjniać ofertę lub szeroko reklamować się w internecie. Na brak gości oraz niższe przychody jesienią i zimą trudno jednak cokolwiek poradzić.

Chcesz zyskać bezpieczeństwo finansowe i stały dochód na cały rok, również po sezonie? Sprawdź, jak działa dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne – właśnie to może być rozwiązaniem Twojego problemu!

Dzierżawa gruntów pod farmę słoneczną w pigułce: jak to działa?

Firmy, które wykorzystują popyt na fotowoltaikę w Polsce, aktywnie poszukują terenów, na których mogłyby lokalizować swoje farmy słoneczne. Im więcej takich farm zbudują, tym więcej energii uda im się wyprodukować i sprzedać zakładowi energetycznemu – w ten sposób zarabiają na OZE.

Jeśli masz ziemię, która spełnia określone warunki, Ty również możesz uczestniczyć w tym procesie. Przekazujesz firmie budującej farmy fotowoltaiczne teren pod dzierżawę, podpisujesz umowę, a inwestor zajmuje się pozostałymi formalnościami.

Czy możesz skorzystać z takiej możliwości? Tak, o ile na Twojej działce:

  • znajduje się ziemia IV, V lub VI klasy;
  • przebiega linia średniego napięcia do 15 kV (lub jeśli taka linia znajduje się w odległości do 200 m);
  • nie wyznaczono żadnej formy ochrony krajobrazowo-przyrodniczej;
  • nie ustalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jeśli plan dla działki umożliwia inwestowanie w fotowoltaikę;
  • nie znajdują się drzewa lub inne obiekty rzucające cień.

Jeśli spełniasz te warunki, od wydzierżawienia terenu pod farmę i uzyskania stałego dochodu pasywnego dzieli Cię już tylko kilka kroków!

Ile zarobisz dzięki dzierżawie ziemi pod farmę fotowoltaiczną?

Jako dzierżawca ziemi otrzymujesz od firmy inwestującej w farmę fotowoltaiczną stały czynsz. Jego wysokość i częstotliwość wypłaty jest określona w umowie. Stawka jest obliczana dla 1 hektara – oznacza to tyle, że im więcej ziemi przeznaczysz pod dzierżawę, tym wyższe wynagrodzenie będziesz otrzymywać. Z 1 ha dzierżawcy otrzymują średnio od 10 do 13 tysięcy złotych rocznie.

Jak możesz wykorzystać dodatkowe źródło dochodu?

Jeśli masz do dyspozycji działkę o powierzchni powyżej 30 ha (na takich terenach budowa farm fotowoltaicznych opłaca się najbardziej), możesz zarobić nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie. To kwota, która zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa i ułatwi planowanie domowego budżetu. Pieniądze na zaspokajanie podstawowych potrzeb domowników przydadzą Ci się przede wszystkim jesienią i zimą, gdy gości w gospodarstwie agroturystycznym jest mało, a Twoje wydatki (np. te związane z ogrzewaniem domu) rosną.

O dodatkowym dochodzie dla gospodarstwa agroturystycznego warto pomyśleć z jeszcze jednego powodu. Taka działalność wymaga ciągłego inwestowania. Turyści korzystający z agroturystyki mają znacznie większe wymagania niż kiedyś. Nie wystarczy im już skromny pokój z łóżkiem i łazienką na korytarzu. Jeśli chcesz być konkurencyjny na rynku, nie masz wyjścia – konieczne jest regularne przeprowadzanie remontów w budynku, kupowanie nowego wyposażenia, poszerzanie oferty o warsztaty i inne wydarzenia.

Skąd brać na to wszystko pieniądze, gdy przychody z agroturystyki wystarczają Ci jedynie na podstawowe wydatki? Właśnie do tego przyda Ci się dochód pasywny, który zapewni Ci dzierżawa ziemi pod farmę solarną. Uzyskasz w ten sposób kwotę, która pozwoli Ci nie tylko na wprowadzenie kosmetycznych zmian, ale realne podniesienie standardu Twojego gospodarstwa agroturystycznego. A to najlepsza droga do większej liczby gości i wyższych zysków.

Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego daje Ci dużo satysfakcji? Możesz sprawić, by Twoja działalność wiązała się jednocześnie z mniejszym stresem i zapewniała Ci poczucie bezpieczeństwa. Postaw na dywersyfikację dochodów – dzięki dzierżawie gruntu pod farmę fotowoltaiczną będzie Ci łatwiej planować wydatki przez cały rok, nie tylko w sezonie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami poprzez formularz, a przedstawimy Ci szczegóły naszej oferty.

Jesteś zainteresowany dzierżawą gruntu?

Zgłoś się do naszych Ekspertów – wypełnij formularz lub zadzwoń (+48) 536 444 442