Martwi Cię niepewna sytuacja na rynku zbóż, chciałbyś uzyskać dodatkowe źródło dochodów, a może po prostu brakuje Ci już sił na uprawę ziemi? Wykorzystaj sposób, który pozwoli Ci odpocząć i zyskać poczucie bezpieczeństwa, którego tak bardzo potrzebujesz. To dzierżawa gruntów pod farmę fotowoltaiczną – rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej rolników. Dowiedz się, jak to działa!
Czy to dobry moment na dzierżawę działki pod farmę solarną?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto posłużyć się pewną analogią. Kilkanaście lat temu nad podobną decyzją zastanawiali się rolnicy, którzy mieli możliwość wydzierżawienia swoich działek pod budowę farm wiatrowych. W jakiej sytuacji są teraz ci, którzy mieli odwagę podjąć decyzję o przekazaniu części swoich gruntów ornych pod takie inwestycje? Farmy wiatrowe są dla nich źródłem łatwego, bezpiecznego, a przede wszystkim stałego dochodu. Właściciele gruntów, którzy nie zdecydowali się wówczas na dzierżawę, często tego żałują.
Nie wszystko jednak stracone. Jeśli masz działkę o powierzchni co najmniej 2 ha, nadal możesz ją wydzierżawić – pod farmę solarną. Budowa takich farm, zwłaszcza na większych terenach, bardzo się obecnie opłaca, a inwestorzy aktywnie poszukują terenów, na których mogą umieszczać konstrukcje z panelami fotowoltaicznymi. Nie musisz starać się o znalezienie chętnych do dzierżawy. Jeśli tylko Twoja działka spełnia określone kryteria (informacje na ten temat znajdziesz poniżej), nie będziesz mieć problemu z pozyskaniem inwestora.
A wracając do pytania o to, czy to dobry moment na wydzierżawienie gruntu: im szybciej zaczniesz osiągać dochód pasywny, tym korzystniej dla Ciebie. Sytuacja w rolnictwie zawsze była niepewna, a praca trudna. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić.
Problemy ze skupem zbóż, coraz wyższe ceny nawozów (lub nawet przejściowe problemy z ich dostępnością), zmiany klimatyczne powodujące suszę lub nagłe, silne opady – problemy, z jakimi borykają się rolnicy, można długo wymieniać. Dzięki wydzierżawieniu ziemi pod farmę słoneczną nie jesteś na nie skazany. Zyskujesz pewny dochód, niezależny od pogody czy ilości wykonanej przez Ciebie pracy.
Co trzeba zrobić, by wydzierżawić grunt pod farmę fotowoltaiczną?
Z Twojej strony wymagane jest jedynie dopełnienie minimum formalności. Z firmą, która inwestuje w farmę fotowoltaiczną na Twoim terenie, podpisujesz długoterminową umowę. W tym dokumencie znajdują się wszystkie szczegóły na temat sposobu użytkowania ziemi, płacenia podatków i opłat, wypłaty wynagrodzenia, demontażu paneli i innych elementów instalacji po zakończeniu współpracy.
Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, czy Twoja działka nadaje się na farmę fotowoltaiczną. Nie musisz robić tego samodzielnie – skontaktuj się z nami i podaj numer działki i inne szczegóły, a przeprowadzimy taką analizę dla Ciebie. Teren, na którym buduje się farmę słoneczną, nie może być zacieniony, a jego powierzchnia powinna wynosić od 2 ha (inwestycja najbardziej opłaca się w przypadku większych działek, od 30 ha). Musi także spełniać pewne wymogi formalne:
- brak jakiejkolwiek ochrony krajobrazowo-przyrodniczej;
- brak ustalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu lub taki plan, który umożliwia inwestycję w fotowoltaikę;
- ziemia klasy IV, V lub VI – teren musi zostać odrolniony;
- położenie wzdłuż drogi dojazdowej;
- obecność na działce lub w jej pobliżu (do 200 metrów) linii średniego napięcia do 15 kV oraz głównego punktu zasilającego (stacji elektroenergetycznej, do 15 km).
Uprawa gruntu czy dochód pasywny z farmy fotowoltaicznej – co wybrać?
Decyzji o dzierżawie ziemi pod farmę fotowoltaiczną nie powinno się podejmować pochopnie. Warto przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw”, zwłaszcza że umowę podpisuje się na 25 lat. Jakie korzyści osiągasz dzięki farmie słonecznej zlokalizowanej na Twojej działce?
- Stały dochód – firma zarządzająca farmą wypłaca Ci czynsz w wysokości około kilkunastu tysięcy złotych za hektar rocznie. Możesz go przeznaczyć na zaspokajanie potrzeb życiowych lub na inwestycje, które unowocześnią Twoje gospodarstwo.
- Bezpieczeństwo – Twoje interesy są zabezpieczone umową, w której szczegółowo omawiane są kwestie wynagrodzenia, odpowiedzialności za opłaty, budowę, eksploatację i rozbiórkę farmy.
- Przewidywalność – Twój czynsz nie jest zależny od ilości wyprodukowanego na farmie prądu. Dzięki stałej kwocie wynagrodzenia możesz łatwiej planować budżet domowy.
- Elastyczność – na farmę fotowoltaiczną możesz przeznaczyć wybraną część działki, a nie całość. Zyskujesz wówczas dodatkowy dochód, ale możesz jednocześnie zajmować się uprawą ziemi.
Jesteś świadomym, nowoczesnym rolnikiem, który nie chce stawiać wyłącznie na uprawę ziemi? Zyskaj pewny, bezpieczny dochód na 25 lat! Poznaj szczegóły naszej oferty: wypełnij formularz i podaj informacje na temat swojej działki, a odezwiemy się do Ciebie!
Jesteś zainteresowany dzierżawą gruntu?
Zgłoś się do naszych Ekspertów – wypełnij formularz lub zadzwoń (+48) 536 444 442