Dochód pasywny rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych rocznie jest w Twoim zasięgu. I możesz osiągnąć go bez wysiłku! Jeśli prowadzisz gospodarstwo rolne i masz teren, którego nie chcesz już uprawiać, pomyśl o dzierżawie gruntu pod farmę fotowoltaiczną. Dzierżawca podzieli się z Tobą swoimi zyskami, a Ty zapewnisz sobie nowe środki – na życie, na inwestycje lub po prostu na przyjemności. Jakie warunki musisz spełnić, by wydzierżawić działkę pod farmę solarną? Sprawdź szczegóły!
Czy Twoja działka nadaje się na farmę fotowoltaiczną?
Firmy inwestujące w fotowoltaikę aktywnie poszukują terenów, na których mogą budować farmy solarne. Zanim jednak podejmą współpracę z właścicielem gruntu, dokładnie sprawdzają, czy inwestycja w tym miejscu będzie się opłacała, a przede wszystkim – czy jest możliwa pod względem formalnym. Takie podejście jest korzystne dla obu stron: w przypadku budowy farmy fotowoltaicznej w odpowiednim miejscu inwestor może liczyć na pewny zysk, a dzierżawca ma zagwarantowany stały, bezpieczny przychód przez wiele lat.
Przepisy dokładnie określają, na jakich działkach można budować farmy fotowoltaiczne:
- ziemia powinna mieć klasę IV, V lub VI;
- konieczny jest bezpośredni dostęp do drogi dojazdowej;
- dla działki nie powinien być ustalony miejscowy plan zagospodarowania lub, jeśli ustalono już taki plan, powinien on umożliwiać inwestycję w OZE;
- ważne jest, by przez działkę lub w jej pobliżu (do 200 m od granicy działki) przebiegała linia średniego napięcia – do 15 kV;
- działka nie może być zacieniona;
- teren nie może być objęty żadną formą ochrony krajobrazowo-przyrodniczej (park narodowy, krajobrazowy, rezerwat, obszar Natura 2000 i inne);
- przed wydzierżawieniem ziemię należy odrolnić.
Spełnienie tych wszystkich warunków oznacza, że budowa farmy słonecznej na Twojej działce jest możliwa. Czy będzie opłacalna dla inwestora? Oprócz położenia, bliskości drogi i linii energetycznej oraz nasłonecznienia ważna jest także powierzchnia terenu, który chcesz dzierżawić.
Farmy fotowoltaiczne to inwestycje, które najbardziej opłacają się w większej skali. Firmy budujące takie instalacje są najczęściej zainteresowane dzierżawą gruntów o powierzchni od 2 ha – optymalna wielkość to 30, 50, 100 ha i większe.
Przy takich powierzchniach jesteś w stanie uzyskać dochód pasywny, który pozwoli Ci na bezpieczne i wygodne życie. Zyskuje również inwestor, który zarabia na sprzedaży prądu do zakładu energetycznego.
Dzierżawa działki pod farmę fotowoltaiczną w praktyce
Temat dzierżawy gruntów pod farmy solarne jest dla Ciebie nowy? Być może jedynie słyszałeś o takim rozwiązaniu, ale nie wiesz dokładnie, na czym ono polega i w jaki dokładnie sposób właściciel ziemi czerpie z takiej inwestycji dochód pasywny.
Współpraca z firmą budującą farmę polega na udostępnieniu gruntu spełniającego określone warunki. To praktycznie Twój jedyny wkład w tę inwestycję. Po stronie dzierżawcy leży dopilnowanie wszelkich formalności, np. tych związanych z odrolnieniem działki czy podpisaniem umowy z zakładem energetycznym na odbiór energii.
Firma budująca farmę fotowoltaiczną jest także zobowiązana do utrzymywania paneli i pozostałych urządzeń w dobrym stanie, wykonywania napraw, a po zakończeniu współpracy – do usunięcia całej konstrukcji. Ze swojej strony nie musisz się niczego obawiać – wszystkie te kwestie są zapisane w umowie.
W zamian za przekazanie ziemi w dzierżawę otrzymujesz od firmy realizującej inwestycję roczny czynsz. Jego wysokość zależy przede wszystkim od powierzchni działki – stawka jest ustalana dla 1 hektara.
Jaki dodatkowy dochód osiągniesz dzięki farmie fotowoltaicznej?
To, jaką kwotę uzyskasz za udostępnienie gruntu pod budowę instalacji fotowoltaicznej, zależy od powierzchni działki oraz od Twoich indywidualnych ustaleń z dzierżawcą. Wysokość czynszu będzie wyższa, gdy inwestor będzie mógł pozyskiwać dużą ilość energii z paneli słonecznych – a więc wtedy, gdy działka znajduje się na niezacienionym, korzystnie nachylonym względem słońca terenie.
Czynsze za dzierżawę gruntu pod farmę fotowoltaiczną zaczynają się od 10–13 tysięcy złotych za hektar rocznie. Wynagrodzenie otrzymujesz oczywiście za każdy hektar pokryty panelami słonecznymi. Aby oszacować kwotę, na jaką możesz liczyć, wystarczy przemnożyć powierzchnię gruntu, który zamierzasz wydzierżawić, przez stawkę za hektar.
Kilka korzyści dla Ciebie
Spełniasz warunki konieczne do wydzierżawienia gruntu pod farmę fotowoltaiczną? Pora na poznanie korzyści, jakie możesz osiągnąć dzięki przekazaniu działki (lub jej części) inwestorowi:
- Długoterminowa współpraca. Możesz mieć pewność, że inwestor nie zrezygnuje z użytkowania terenu po 1–2 latach. Umowy zawiera się na 25 lat, a to oznacza, że z dochodu będziesz mógł korzystać np. na emeryturze lub że zapewnisz w ten sposób bezpieczną przyszłość swoim dzieciom.
- Dochód pasywny bez wysiłku. Uprawa ziemi jest wymagająca, męcząca, a w dzisiejszych czasach – niepewna. Dzierżawa ziemi to dobra alternatywa. Po podpisaniu umowy nie musisz już robić praktycznie nic. Firma inwestująca w fotowoltaikę zajmie się wszelkimi formalnościami, będzie także ponosiła koszty związane z eksploatacją farmy.
- Bezpieczeństwo. Nie musisz obawiać się przekazania gruntu inwestorowi. Jesteś zabezpieczony umową, która zawiera wszystkie niezbędne szczegóły. W razie wątpliwości możesz pytać o wszystko – odpowiedzi na pewno Cię uspokoją. Poczucie bezpieczeństwa zapewni Ci także kaucja na demontaż paneli, którą otrzymasz od firmy.
- Inwestycja w ekologię. Stan środowiska naturalnego jest dla Ciebie ważny? Dzięki współpracy z firmą budującą farmy fotowoltaiczne możesz przyczynić się do zwiększenia udziału OZE w produkcji energii w Polsce.
Nie musisz podejmować decyzji teraz. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i przekonać się, czy dzierżawa gruntu pod farmę fotowoltaiczną to rozwiązanie dla Ciebie, skontaktuj się z nami. Wypełnij formularz i podaj niezbędne informacje, a szybko sprawdzimy, czy Twoja działka nadaje się pod dzierżawę i ile możesz w ten sposób zarobić.
Jesteś zainteresowany dzierżawą gruntu?
Zgłoś się do naszych Ekspertów – wypełnij formularz lub zadzwoń (+48) 536 444 442